انتخاب فیلترها
جستجو پیشرفته
جستجو آگهی
قیمت بر حسب تومان
ترنـــج 24 ســـامانه آگهـــی فـــرش و دستبافـــته هـــای ایـــران
منتشر شده در تاریخ 01 تیر ماه 1399 صنعت فرش دستباف در چه کشور هایی وجود دارد
صنعت فرش دستباف در چه کشور هایی وجود دارد

صنعت فرش دستباف یکی از صنعت های روبه رشد در جهان بوده که توانسته است درآمد خوبی را برای کشور های تولید کننده اینگونه فرش ایجاد کند تا جایی که 23 تا 40 درصد درآمد ناخالص برخی کشورها از طریق فرش دستباف یا ماشینی تامین می شود.

کشورهای تولید کننده فرش دستباف

از گذشته کشورهای خاورمیانه تخصص و صنعت تولید فرش دستباف را دارا بوده و این محصول جز محصولات صادراتی به دیگر نقاط جهان بوده است.

در سال های گذشته کشورهایی توانستند صنعت خود را در زمینه های مختلف از جمله فرش و قالی دستباف تقویت کرده تا بتوانند در بازار های جهانی با دیگر کشورها به رقابت بپردازند.

برای مثال هند یکی از کشورهایی می باشد که با مدیریت و سیاست گذاری های درست توانسته است رشد خوبی را در زمینه تولید فرش دستباف داشته باشد. صنعت فرش بافی در هند تقریبا بیش از 2 میلیون نفر کارگر را در بر می گیرد که این در نوع خود رقم بسیار بالایی می باشد.

کشور هند یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده و صادر کننده فرش در دنیا بوده که توانسته است 40 درصد تجارت جهانی فرش را به خود اختصاص دهد. درآمد کشور هند از صنعت فرش به 1/45 میلیارد دلار در سال 2019 رسید که رقمی بسیار بالا و امیدوار کننده برای صنعتگران این کشور می باشد.

تولید و صادرات فرش هند در سال 2011 شدت گرفت و به رقم 1/12 میلیارد دلار در سال رسید اما در سال 2017 به دلایلی تولید کمی کاهش یافت و سپس در سال 2018 و 2019 کشور هند توانست رشد خوبی را در بازار های جهانی داشته باشد.

صادرات کشور هند به بیش از 70 کشور صورت می گیرد و هدفگذاری انجام شده در این زمینه بالا بردن صادرات فرش تا حداقل 50 درصد می باشد.

صنعت فرش دستبافته ترکیه

از دیگر کشورهای دارای صنعت فرش ، ترکیه می باشد که فرش های تولید شده در این کشور از شهرت بالایی در سطح جهان برخوردار هستند.

هنر فرش بافی در این کشور سابقه ای طولانی داشته تا جایی که از قرن 19 میلادی اروپاییان خواستار فرش دستباف ترکیه ای بودند و این فرش ها در صدر محصولات صادراتی کشور ترکیه بوده اند.

صنعت فرش دستبافته ترکیه
فرش دستباف

دلایل گوناگونی بر رشد این صنعت در ترکیه اثر گذاشته و باعث بالا رفتن تقاضا آن در سطح جهان شده اند، برای مثال داشتن شریکان قدرتمند تجاری و سیاست گذاری درست در این زمینه از جمله این عوامل می باشند.

همچنین کشور ترکیه در زمینه استفاده از تکنولوژی های جدید و تجارب شریکان خود توانسته است صنعت قدرتمندی را در زمینه های مختلف ایجاد کند.

صادرات فرش این کشور علاوه بر آسیا شامل دیگر نقاط دنیا از جمله کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا نیز می باشد که توانسته است بیش از 1/62 میلیارد دلار در سال درآمد فقط از طریق صادرات فرش داشته باشد.

صنعت فرش و قالی دستباف ایران

کشور ایران نیز که از قرن ها پیش در صنعت فرش شهرت داشته و حتی امروزه نیز یکی از کشور هایی است که  بهترین فرش های دنیا تولید و صادر می کند.

در سال 2018 و 2019 ایران توانست فروش خوبی را در بازارهای جهانی کسب کرده و درآمد 400 میلیون دلاری از طریق صادرات فرش دستباف کسب کند. تبلیغات و حل مشکلاتی که در این صنعت وجود دارد باعث شده تا در زمینه صادرات عملکرد بهتری را شاهد باشیم.

هر چند بدلیل برخی از سیاست گذاری های نادرست در این صنعت ممکن است مشکلاتی را برای بافندگان و یا صنعتگران ایجاد کرده باشد اما با هدفگذاری صحیح تولید رشد خوبی را به خود گرفته است.

صادرات فرش ایرانی به بیش از 80 کشور دنیا صورت می گیرد که از جمله آن ها می توان به آلمان، ایتالیا، امارات، کویت، قطر، ژاپن و دیگر کشورها اشاره کرد.

صنعت فرش و قالی دستباف پاکستان

پاکستان نیز دارای صنعت فرش و قالی بافی بوده و برای اینکه از رقیب خود یعنی هند عقب نیافتد توانسته است تولیدات خود را بالا ببرد اما بدلیل وجود مشکلاتی در صنعت فرش دستباف این کشور، تولیدات به آن اندازه که باید باشند نبوده و در نتیجه صادرات چندانی نیز وجود ندارد.

هر چند دولت پاکستان چند سال بعد از اعلام استقلال از هند توانست با مدیریت صحیح و سیاست گذاری درست راه فرش بافی را هموار کند اما هنوز مشکلاتی وجود داشت.

بهر حال به نظر می رسد در آینده کشور پاکستان صنعت فرش را تقویت کرده و به رقابت در بازار های جهانی بپردازد.

صنعت فرش و قالی بافی
فرش دستباف

صنعت فرش و قالی بافی افغانستان

کشور افغانستان یکی از بهترین فرش های دستباف در جهان بوده را دارا بوده و این کشور سعی کرده است تا سیاست های بهتری را در این زمینه به کار گیرد اما بدلیل وجود مشکلات سیاسی داخلی که وجود دارد، تولید و صادرات فرش روند نزولی به خود گرفته است.

کشور افغانستان با داشتن برخی از بهترین مواد اولیه همچون پشم توانایی تولید فرش های با کیفیت را دارد اما زمینه صادرات و تولید فراهم نشده است.

از دیگر مشکلاتی که در صنعت فرش دستباف افغانستان وجود دارد حمایت نشدن بافندگان و همچنین گرانی مواد اولیه در این کشور می باشند. این عوامل از علل اصلی کاهش تولید و از کار افتادن این صنعت بوده که باعث آسیب دیدن اقتصاد کشور افغانستان می شود.

طرح ها و الگو های نقش بسته بر روی فرش های این کشور به نوعی برگرفته شده از کشورهای همسایه بوده اما خلاقیت به کار رفته در این نوع فرش ها باعث شده تا زیبایی منحر به فردی داشته باشند.

صنعت فرش دستباف جمهوری آذربایجان

فرش بافی در جمهوری آذربایجان هم مانند بسیاری از دیگر کشورهای همسایه آن دارای پیشینه ای طولانی بوده و فرش دستباف این کشور از زیبایی به خصوصی برخوردار می باشد.

فرش جمهوری آذربایجان که با نام فرش قفقاز نیز شناخته می شود و دارای الگوها و طرح هایی است که شباهت بسیاری با برخی طرح های ایرانی دارد. برخی از باستان شناسان بر این باورند که در عصر برنز قالی بافی در منطقه قفقاز رواج پیدا کرده و همچنین این محصول مورد استقبال فراوانی قرار می گرفته است.

فرش دستباف
فرش دستباف

با ورود ماشین های فرش بافی به جمهوری آذربایجان صنعت فرش این کشور دستخوش تغییرات شد اما هنوز هم به صورت سنتی فرش و قالی بافی ادامه دارد.

حمایت های زیادی از بافندگان صورت نگرفته و کارگاه های زیادی نیز وجود ندارد ولی از فرش دستباف جمهوری آذربایجان در بازارهای جهانی استقبال می شود. این کشور بدلیل داشتن پشم با کیفیت گوسفند به ترتیب فرش های با کیفیتی نیز تولید و به دیگر کشورها صادر می کند.

رنگ های مورد استفاده در فرش جمهوری آذربایجان توسط خود فرش بافان ساخته می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین این رنگ ها به هیچ عنوان شیمیایی نبوده و به صورت کاملا سنتی آماده می شوند.

 

نظر خود را ارسال کنید