انتخاب فیلترها
جستجو پیشرفته
جستجو آگهی
قیمت بر حسب تومان
ترنـــج 24 ســـامانه آگهـــی فـــرش و دستبافـــته هـــای ایـــران
منتشر شده در تاریخ 24 خرداد ماه 1399 تابلو فرش و تاریخچه فرش آنتیک ایرانی
تابلو فرش و تاریخچه فرش آنتیک ایرانی

تابلو فرش ها به شکل قطعات کوچکی از فرش می باشند که در شکل ها و طرح های مختلفی از جمله؛ تصویر شخصیّت های معروف یا بناهای تاریخی،مناظر زیبا از طبیعت،درختان،گل ها،جنگل ها،حیوانات و… بافته می شوند.گاهی اوقات، این تابلو ها از تصاویر تلفیقی از مناظر طبیعی و تصویر حیوان های مختلف تشکیل می شوند و در داخل قاب های زیبا با طرح ها و جنس های متفاوت قرار می گیرند که جنبه ی تزئینی دارند و در دکوراسیون خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه تابلو فرش های آنتیک، جزو تزئینات مهمّ و جذّاب هر خانه ای محسوب می شود که در بین علاقه مندان به هنر و افرادی که طرفدار سبک کلاسیک و سلطنتی هستند،رایج شده است. تابلو های تشکیل شده با فرش، زیبایی و درخشش خاصّی به خانه می دهند و توجّه هر فردی را به خود جلب می کنند.این تابلوها یکی از تزئینات پرمعنا یا پرمفهوم محسوب می شوند؛ زیرا علاوه بر زینت و زیبایی خاصّی که به منازل می دهند؛تاریخ، اصالت و فرهنگ ایرانی را نیز در خود جای داده اند.تابلو فرش های سبک کلاسیک این روزها یکی از عناصر مهمّ و منحصر به فرد در تزئین خانه ها به شمار می رود.

تاریخچه :

تاریخچه ی تابلو های بافته شده از فرش، به سده ی پنجم قبل از میلاد برمی گردد که در طول این مدّت همچون یک انسان رشد و نمو یافته و تکامل پیدا کرده است. تابلو فرش های هر دوره از تاریخ با دوره های دیگر تاریخ، تفاوت چشم گیری دارند. در واقع هر دوره ای تابلو های مخصوص به زمان خود را دارد که نوع اثر هرکدام در تاریخ ثبت شده است.طبق شواهدی که وجود دارد نتیجه می گیریم که قالی بافی در دوره هخامنشی بسیار مورد توجّه بوده است و در دوره ی ساسانیان نیز رونق خاصّی گرفته است.آثار مربوط به بهار خسرو به دوره ی ساسانی تعلّق دارد که در آن زمان توسّط اعراب به غنیمت برده شده است.در دوره ای که اعراب به ایران حمله کردند،قالی بافی به مدّت دو قرن به حالت رکود در آمد؛امّا در دوره ی اموی به دلیل تجمّل پرستی این خاندان،دوباره صنعت قالی بافی تداوم یافت و این گونه قالی های نفیس و گرانبهای ایرانی بافته شدند. در زمان حکومت صفویان،صنعت قالی بافی به صورت یک حرفه درآمد و از حالت روستایی و چادر نشینی، به بافته شدن در کارگاه های شهری تغییر پدا کرد. در این دوره بود که تابلو فرش های ایرانی به کشور های اروپایی صادر شدند و تجارت در این زمینه اوج گرفت.

تاریخچه تابلو فرش آنتیک ایرانی
نمونه ای از تابلو فرش های دوره ی صفویّه

توسعه و گسترش از گذشته تاکنون:

در زمان های کهن یا گذشته برای بافتن تابلو فرش های زیبا و که دارای طرح های ریز و پر پیچ و خمی بودند،ابتدا از نقشه های کاغذی استفاده می کردند به این ترتیب که بعد از تعیین و انتخاب یک تصویر برای بافته شدن روی فرش، آن تصویر را طبق اندازه ی فرش، به وسیله ی دستگاه های چاپ تصاویر،روی کاغذ چاپ می کردند و بعد از تقسیم بندی آن تصویر به صورت شطرنجی روی کاغذ چاپ شده،به وسیله ی شخص بافنده روی فرش ها به اجرا در می آمد.ولی بعد ها با پیشرفتی که در تکنولوژی به وجود آمد و علم و صنعت رشد کرد و کامپیوتر اختراع شد،تصویر هایی که قرار بود روی فرش ها بافته شوند،توسّط نرم افزار های خاصّ به نقشه های کامپیوتری تبدیل می شدند و این گونه بافت فرش ها و قالی ها آسان تر و سریع تر انجام می شد.در حالت کلّی تابلو فرش به عنوان نماد اصیل ایرانی در دنیا شناخته شده است که می تواند به عنوان یک هدیه ی گرانبها و ماندگار که دارای اصالت هنر ایرانی است،در نظر گرفته شود.

معرّفی :

بافت تابلو های تشکیل شده از فرش،به دو صورت دستی و ماشینی می باشد که در این میان تابلو های بافته شده توسّط دست،بسیار باارزش و گران قیمت هستند و طرفداران خاصّ خود را دارند. تراکم گره ها در تابلوهای فرشی  ماشینی و دست بافت مختلف و متفاوت است، که بالا بودن این تراکم باعث زیبا تر شدن فرش و قالی می شود.

تابلو فرش ماشینی: امروزه در بازار، محصولات ماشینی با شانه های 700،1000 و 1200 یافت می شود. امروزه بافت محصولات ماشینی بسیار نزدیک به تابلو های فرشی دست بافت است و در تراکم بالا بافته می شود.امّا قیمت آن از تابلو های دست بافت بسیار ارزان تر است و در طرح های بسیار متنوّع و زیبایی تولید می شود و سایز های مختلفی نیز دارد.این تابلوهای ساخته شده از فرش،ظرافت بالایی دارند و تشخیص نوع بافت آن ها به کمی مهارت نیاز دارد. بهترین تابلو فرش های ماشینی با تکنولوژی های جدید در شهرک های صنعتی کاشان تولید می شود که تنوّع و فروش بالایی دارند.در صورتی که کسی قادر به یافتن تابلو فرش آنتیک و مورد علاقه اش در بازار نباشد،می تواند به راحتی طرح و رنگ مورد علاقه اش را سفارش داده و دریافت کند. تابلو های سفارشی بنا بر طرح داده شده از طرف مشتری تولید می شوند و معمولاً از تصاویر خاصّی مانند طرح چهره یا تبدیل عکس به تابلو فرش،بافته می شوند.تابلو فرش کلاریس یا چاپی یک تکنولوژی در تولید تابلو فرش محسوب می شود که در زمینه ی تبدیل عکس به فرش،مورد استفاده قرار می گیرد.

تابلو فرش
نمونه ای از تابلو فرش ماشینی سفارشی

تابلو فرش دست بافت:

تمام تابلو های فرشی دست بافت،اصیل و آنتیک هستند و مصداق هنر فاخر ایرانی می باشند که جزو کالاهای لوکس به حساب می آیند و بسیار منحصر به فرد و ارزشمند هستند.

نکات مهمّ در هنگام خرید تابلو  های تشکیل شده از فرش دست بافت:به دلیل گران قیمت بودن این تابلوها در هنگام خرید،باید دقّت کافی داشته باشید تا بهترین و ارزشمند ترین تابلو را انتخاب کنید.

قدم اوّل در هنگام خرید تابلو های فرشی دست بافت،این است که به اطّلاعات درج شده در پشت تابلو توجّه کنید و با مطالعه ی آن از شناسنامه ی تابلو مطّلع شوید.

در مرحله ی بعد باید به نوع گره ها و درشت یا ریز بودن آن ها و میزان دقیق شانه های فرش،دقّت کنید و از اصالت آن اطمینان حاصل کنید.اگر قصد خرید تابلو فرش بافته شده توسّط شخص خاصّی را دارید،سعی کنید از خود بافنده آن را خریداری کنید.

سعی کنید تابلو فرش را بدون قاب تهیّه کنید تا کجی ها و ایرادات آن را بهتر ببیند.

نکته دیگری که وجود دارد این است که بدانید تابلو فرش های با چلّه ی ابریشمی گران قیمت تر هستند و جلوه ی بیش تری دارند و جزو تابلو های آنتیک به شمار می روند.

توصیه می شود در نگهداری این تابلوها دقّت کافی داشته باشید تا به بهترین نحو از این تابلوهای گرانبها استفاده کنید.

نظر خود را ارسال کنید