انتخاب فیلترها
جستجو پیشرفته
جستجو آگهی
قیمت بر حسب تومان
ترنـــج 24 ســـامانه آگهـــی فـــرش و دستبافـــته هـــای ایـــران
منتشر شده در تاریخ 10 اردیبهشت ماه 1399 فرش دستباف و چالش های مجوزها و قوانین جدید
فرش دستباف و چالش های مجوزها و قوانین جدید

دولت چه مجوزها و قوانین جدیدی را در زمینه فروش فرش ایرانی ایجاد کرده است؟

فرش ایرانی در سراسر جهان معروف است و هیچکس نمیتوانید این اهمیت و محبوبیت را انکار کنید. با این حال باز هم فرش ایرانی هنوز هم جایگاه خود را در بازار ملی پیدا نکرده است. با اینکه حمایت از این بازار میتواند به کسب و کارهای دیگری از صنایع دستی هم کمک کند اما با این تفاسیر قوانین مربوط به واردات و تامین کالا هنوز هم کسبه این بخش را با مشکل روبرو کرده است.

فرش ایرانی

به گزارشی از عصر فرش، فرش دستباف ایرانی یکی از نمونه بارز تولیدات کشورمان به شمار می آید اما قوانینی که در این زمینه و برای فروش آن ها و همچنین خرید مواد اولیه وجود دارد باعث می شود که رونق این بازار چشم گیر نباشد. آیا واقعا باید تولیدکنندگان این حجم از سختی را برای وارد کردن محصولات اولیه تحمل کنند؟

در سال های گذشته چه بر سر بازار داخلی آمده است؟

در سال های اخیر، بازار ایران توسط تولیدکنندگان داخلی تامین می شد. بخش اعظمی از پشم و همچنین ابریشم موردنیاز در این بخش توسط همین بازار فراهم میشد که نکته ای قابل ذکر است. اما در سال های اخیر بازار ایران با چالش های بسیاری رو به رو شد چرا که نیاز برای واردات به وفور در بخش های مختلف حس شد.

قوانین جدید که در زمینه این صنایع دستی و مواد اولیه آن برقرار شد حاکی از این بود که تنها کارخانه های تولیدی می توانند واردات پشم را انجام دهند. این در حالی است که بخش عمده ای از این صنایع دستی توسط کارگاه های خانگی و توسط افرادی انجام می شود که این کار را به صورت کار در منزل انجام می دهند که آن ها هم توانایی واردات پشم را ندارند. این افراد تنها میتوانند به میزان احتیاج خود پشم، نخ و همچنین ابریشم را از سطح بازار خریداری کنند.

محمد علی زرینه کفش که رئیس اتحادیه بافندگان است اینطور می گوید که ما هنوز هم در زمینه بافت فرش خودکفا نشده ایم و برای رفع نیاز خود بازار داخلی نیازمند وارد کردن پشم از نقاط دیگر دنیاست. وی همچنین گفت که در این زمینه ایران جز یکی از مهمترین تولیدکنندگان داخلی به شمار می آمده است. این مشکلات میتواند ظرف مدت دو سال با کمک دولت به طور کامل حل شود تا بتوان در زمینه تولیدات پشم و همچنین مواد اولیه بافندگی خودکفا شد.

اتحادیه بافندگان فرش ایرانی

فرش ایرانی در خانه ها

وی همچنین گفت که یکی از مهم ترین دلایلی که هم اکنون بازار داخلی با مشکل روبرو شده است این است که شرایط ارزش باعث شده اند که بسیاری از کارخانه های بزرگ و همچنین صنعتی در این بخش با چالش های بسیاری رو به رو باشند. شاید این کارخانجات بتوانند با مصوبه جدید دولت مواد مورد نیاز خود را تهیه کنند اما چه بر سر خانوارهایی خواهد آمد که از این طریق امرار معاش می کنند و نمی توانند مانند کارخانجات پشم و نخ وارد کنند؟

آینده فرش ایرانی

آینده فرش ایرانی چه خواهد شد؟

با همه این شرایط، این صنایع دستی هنوز هم به عنوان یکی از بهترین تولیدات ایران به شمار می آید. رئیس اتحادیه همچنین این نکته را بیان کرد که از سال های اخیر، عده بسیاری به صورت حرفه ای و غیرحرفه ای در این زمینه فعالیت داشته اند. با نوساناتی که در بازار ارز ایجاد شد اما افراد غیرحرفه ای هم به دلیل سود این بخش وارد آن شدند و همین است که فرش ایرانی را دچار آینده ای نامعلوم می کند.

اما باز هم میتوان امیدوار بود. چرا که فرش ایرانی حتی اگر بی کیفیت هم باشد باز هم از انواع ماشینی بهتر است. روند دولت اینطور خواهد بود که افراد غیر حرفه ای را از بازار ایرانی خارج کند تا به بازار صادرات آن خدشه ای وارد نشود. همین کار نوید از آینده ای روشن برای فرش ایرانی خواهد داد.

اگر در بخش های داخلی، همچنان هم بازار در دست کسانی باشد که همچنان هم فرش های بی کیفیت را به مشتریان ارائه می دهند، بعد از گذشت مدت زمانی، فضا از دست افرادی که سال هاست در این بخش فعالیت می کنند خارج شود. در سال های اخیر اما بیشتر خرید این صنایع دستی مربوط به تابلو فرش بوده است. این زرین بی همتا را میتوان همچون قابی زیبا به دیوار آویخت و از فرهنگ و هنر ایرانی که رج به رج آن بافته شده است لذت برد.

نظر خود را ارسال کنید