انتخاب فیلترها
جستجو پیشرفته
جستجو آگهی
قیمت بر حسب تومان
ترنـــج 24 ســـامانه آگهـــی فـــرش و دستبافـــته هـــای ایـــران
منتشر شده در تاریخ 12 اردیبهشت ماه 1399 درآمد صادرات فرش در ایران و جهان
درآمد صادرات فرش در ایران و جهان

ایران به عنوان یکی از مهم ترین قطب های صادرات فرش در جهان شناخته شده است. درآمدی که از صادرات فرش در ایران و جهان وجود دارد بسیار زیاد است. میتوان گفت که با خرید و فروش فرش سالانه حدود 400 میلیون دلار ارز به کشور وارد خواهد شد.

طرح و نقش فرش ایرانی

فرش های دستبافته در واقع سالانه به کشورهای بسیاری صادر خواهند شد. این محصولات بیش از 400 میلیون دلار ارز را وارد کشور خواهند کرد. فرشته دست پاک در چابهار اینطور اظهار کرده است. وی همچنین اینطور می گوید که بیش از 80 درصد فرش های ایرانی به کشورهای دیگر جهان صادر خواهند شد. بعد از آمریکا، آلمان دومین مصرف کننده فرش ایرانی شناخته شده است که میزبان این صنایع دستی است.

رئیس مرکز ملی فرش اینطور می گوید که فرش ایرانی تنها یک کالا و یک صنایع دستی نیست. فرش ایران نماد هویت و فرهنگ ایرانی است. البته آمریکا در سال های اخیر فرش ایرانی را در لیست اولیه تحریم های خود قرار داده است اما میتوان گفت با توجه به اینکه این فرش های دارای خواهان بسیاری هستند، پویش های بسیاری در این زمینه و برای برانداختن این تحریم ها ایجاد شده است.

صادرات فرش ایران

صادراتی که پیش از دوران تحریم ها انجام می گرفته است در دهه 90 بیش از یک میلیارد و دویست میلیون دلار بوده است. این میزان بعد از دوره تحریم ها به 400 میلیون دلار رسیده اما باز هم با وجود برجام به میزان اولیه خود نرسیده است.

رئیس ملی مرکز فرش اینطور می گوید که اروپا اما آمریکا را در این تحریم ها یاری نکرده است و با توجه به پویش هایی که توسط خود مردم ایجاد شده اند، به مقابله با آمریکا برای براندازی این تحریم ها برخاسته است. صادرات فرش همچنان هم به میزان اولیه خود نرسیده اما با پا گرفتن های کوچک در تلاش هستند تا بتوانند دوباره آن را به روزهای اوج خود برسانند.

هم اکنون عده بسیاری تنها راه درآمد خود را همین فرش ها می دانند. هم اکنون حدود 1.5 به صورت رسمی و 2.5 به صورت غیررسمی در این زمینه فعالیت دارند. عمده این افراد مددجو و همچنین سرپرست خانوار هستند که برای فقرزدایی و همچنین برای دیپلماسی و نفوذ فرهنگی در این زمینه فعالیت می کنند. گفته می شود که دولت باید تمامی تلاش خود را در این بخش انجام دهد تا بتواند این صنعت را زنده نگه دارد. اگر فرش ایران از بین برود، بخش بزرگی از تاریخ و فرهنگ ایرانی زیر سوال خواهد رفت.

میزان درآمد صادرات فرش ایران به کشورهای مختلف

گفته می شود که در حواشی آنچه که در جشنواره و نمایشگاه فرش در کشورهای مختلف ایجاد شده اند میتوان گفت که میزان صادرات فرش ایران شاید نسبت به سال های گذشته کمتر نشده باشد اما ارزش آن کمتر شده است و این چیزی است که باعث می شود صادرات فرش مانند گذشته نباشند.

کشورهایی که رده شرق آسیا وجود دارند مانند چین، ژاپن و همچنین کره جنوبی به شما این امکان را خواهند داد که فرش را خریداری کنید. مجتبی فضل الهی هم همچنین اینطور می گوید که 48 درصد از صادرات فرش ایران به کشورهای اروپایی بوده است و 47.5 درصد آن نیز به کشورهای اروپایی بوده است. بعد از تحریم ها این میزان به کشورهایی مانند امارت متحده عربی هم رسیده است اما باز به آن میزان قبلی برنگشته است.

هرچند که صادرات فرش ایران نسبت به سال های گذشته بسیار کمتر شده است اما همچنان هم ایران به عنوان نخستین صادر کننده فرش دنیا شناخته شده است. در حال حاضر 41 درصد از بازار جهان از نظر فرش در دست کشور ماست. وی همچنین ادامه داد که رقبای بسیاری در این بخش وجود دارند که در تلاش هستند تا صادرات ایران را با مشکل روبرو کنند. البته کشور چین همچنان هم به جز رقابت، به عنوان یک منبع اصلی برای فروش این فرش ها به شمار می آید. بازار ملی فرش را باید در کشورهایی مانند ژاپن، ایتالیا، آلمان و همچنین امارات ببینید که به عنوان بزرگترین خریداران به شمار می آیند.

دستبافته های ایرانی

ایران، رتبه پنجم در صادرات فرش را به خود اختصاص داده است!

فروش فرش هایی که به نوعی دستبافته یاد می شوند یکی از مهم ترین دلایل ورود عرض به داخل کشور است. این کالای هنری علاوه بر اینکه کشورمان را به عنوان مهد فرهنگ و هنر معرفی می کند ارزش ارزآوری نیز دارد. به کمک این کالاست که بخشی از کسری های موازنه در پرداخت های بازرگانی جبران شده است. در میان صادرات مختلف غیر نفتی، می توان گفت که کمتر کالایی مانند فرش دستباف ایرانی است. این فرش ها در مقایسه با نمونه های مشابه از کیفیت بسیار عالی و بالایی برخوردارند. به موجب گزارشاتی که توسط جمهوری اسلامی ایران داده است ارزش فرش ایرانی در یک دوره 16 ساله با فروش 39 درصد توانسته است یکی از بزرگترین دستاورد ها باشد.

پس از صادرات نفت، بالاترین منبع درآمد ارزش کشور صادرات همین فرش هاست. بیشترین این مقدار اما به سال 1373 اختصاص داده شده است که به رقم 2 میلیارد و 132 میلیون دلار بوده است. هم اکنون هم با وجود تمامی این تحریم هایی که وجود دارد اما باز هم میتوان گفت که یکی از مهم ترین بخش های صادراتی همین فرش ها هستند. شما میتوانید ای نفرش ها را به آسانی و حتی به صورت آنلاین هم در ایران خریداری کنید. البته توجه کنید که این صنایع دستی به عنوان یکی از محبوب ترین ها شناخته شده است پس در حفظ آن ها کوشا باشید.

نظر خود را ارسال کنید